Börjar med hälsa till de vänner jag fått här på sajten!
Medveten inte lagt ut några foton, på länge! Det ät ju vinter! Men jag vill visa jag fortfarande, har mina tankar om MINNA, och kommande sommar!
Propellern, ni ser kom med frakt idag! Lycklig åkte jag hämtade ut den! Har tidigare konsulterat de som kan detta, men det har ej givit resultat som var bra!
På internet hittade jag en sida, om propellerräknare,( sök ej som jag på ordet propellerberäknare) där finns en rutor fylla i, och man får svar i MPH, räknade om det ock kom till en teoretiskt dim o stigning!
Men vet mina begränsningar så nu med denna kuskap, kontaktade jag en presumtiv firma som sysslar med sådant, talade om vad jag hade, talade om vad jag kom till, och frågade vad firman kunde säga! Jo de kom fram till 1" mindre diam. 3blad, som den tidigare! Man förklarade varför, och att jag skulle testa detta, om allt är ok, senare köpa en annan propeller med en annan bladform! Naturligtvis tror jag på detta, men måste svarava om konan på axeln, men för mig lätt!
Läste tidigare en artickel i tidningen, praktiska båtar, om propellersfunktion, och avsluttningsvis stod där: att beräkna en propeller är svårt, hittar du ett svar, måste du även prova praktiskt, och vara bered göra vissa förändringar! Annars här hos mig, bara vänta på lite bättre temperatur för jobb i båthuset
Du måste vara medlem i Swedish Classic Boats för att lägga till kommentarer!
Gå med i Swedish Classic Boats