Karl Anders Andersson

Manlig

Sankt Olof och Dals Långed

Sverige

Profile Information:

Äger vilken båt 1?
Rio Jahtro, van Lent 14,80 DS, byggd i Holland 1956
Äger vilken båt 2?
Charlotta af Björnäs, Havsfidra 20 från Fisksätra byggd 1973
Äger vilken båt 3?
Akka, Crescent 505 HT från 1976

Comment Wall:

  • Janne Hansson

    Hej! Sorgligt med Havsörnen, hoppas det ordnar sig till det bästa.
    Välkommen hit i alla fall.
    Mvh Janne Hansson
  • Jon Sundeman

    Välkommen hit,
    Sorgligt med Havsörnen,,,
    En fråga ?
    Äger du BÖLJAN BLÅ som ritades av CGP och är byggd i ek?

    Hälsningar

    Jon Sundeman
  • Jon Sundeman

    Hej .

    Långsmala skrov öppnar sig, jag kan ju inte ge något annat svar än att mitt långsmala skrov 205x1060 har inte gått isär på 100 år, man får inte in ett frimärke mellan friborden och under vattenlinjen beror på vårens temparatur , men så får VALKYRIAN ett rejält linoljebad vart tredje år och efter 2 veckor i sjön tar hon inte in mer än några kaffekoppar vatten. Allt handlar nog om hur man sköter sin båt, dvs ändra aldrig på något som visat sig fungera de senaste 100 åren.

    Min far som hade båten före mig sa alltid: Ju djävligare och ju längre tid det tar att applisera något på trä, och tar lång tid att torka in, ju längre och djävligare håller det sig fast och hittar du något som är helt hopplöst att ta bort, så låt det sitta kvar, för då gör det sitt jobb i flera genrationer.

    Är man orolig för att lyfta ett långt skrov kan man antingen sjösätta med gafflar under kölen och stöd sling på sidorna eller dra ut slingen från en kran med ett brett kryss ovan båten så slingen vilar mer på kölen änn på sidorna , så gör jag.

    Gigantiskt jobb, nä, en välskött träbåt tar ju inte mer tid än en plastbåt, om man sedan täcker båten väl med kappel och linnegardiner längs friborden doppande i vattnet behöver man inte renskarpa mer en en gång på en livstid, tycker man linne är för dyrt kan man ha bomull och bara linne vid den del som doppar i vattnet.

    Min far övertog båten 1945 från farfar och renskarpa båten 1970 1a gången 1993 tog jag över båten och renskrapa hela skrovet/friborden 2006 1a gången och det ska väl hålla till jag är 80 år men då får någon av mina barn göra det. Så vårdar man sin båt så håller den evigt.

    Om du menar jollen på filmen så är den till salu.

    Jon