Trevligt att Pilen finns kvar... kommer ihåg när hon låg däruppe på taket... ouppnålig.... har alltid undrat vad som hände. Letade upp några gamla bilder från familjealbumet, tagna i Stockholm och Stockholms skärgård. Människorna är borta men båtarna förhoppningsvis kvar. Veckans quiz: Vilka är personerna och vilka av båtarna finns kvar?
Lasse Modin
Den första bilden måste vara Gert Kaiser.. som senare gick över till Riva och mycket annat kul...
Nov 9, 2013
Lasse Knöppel
Gert Kaiser är alldeles rätt! Tar med en bild till på samma båt, tagen på Biskopsudden.
Nov 9, 2013
Anders Værnéus
Detta var spännande. Gert i sin 22-fots Gar Wood - unika kul bilder Lasse som kan bringa ordning i historiken kring den 22'a som vi vet finns kvar. Sedan är den väl bilder på en 17' Chris med panoramaruta som jag aldrig sett tidigare. Förmodligen bestyckad med Chris Crafts KBL-sexa eftersom den behövde scoopet på motorluckan. Kan det vara Jocke Bonniers båt månne?
Och sist - Essbåten? Nja föresten - essbåt tror jag inte att det är riktigt. Tror inte ens att det är en Forslundare. Vad har du för teorier Lasse? Denna har jag aldrig sett i livet idag. Vad vet du om den?
Stor tack för bilderna. Detta rörde om...:)
Nov 9, 2013
Lasse Knöppel
Hade Gert fler Gar Wood som han brukade. Jag vet att han köpte åtminstone en extra som aldrig sjösattes "för att komma åt beslagen". Båten han använde till och från sommarstället på Svartsö är inte densamme som på bilderna. Föraren i Chris Craft har jag alltid fått höra är Owe Forslund. Passageraren är samme man som sitter på sittbrunnskanten och sedan lägger ut från bryggan på Biskopsudden. Jag har lite diabilder från samma period, skall leta efter dom. Den svenska båten borde kännas igen som en Atos-båt, eller har jag fel. Tror broschyren ligger kvar någonstans. Den båten har jag massor av bilder och filmer på, sidosökaren ligger kvar i garaget!
Nov 10, 2013
Anders Værnéus
Nu ska vi se - De bilder som du nu la upp med Gar Wood på - det är ju samma Gar Wood på alla tre bilderna - alltså Gerts 22' Custom. Mannen vid ratten ser inte för mig ut som Owe F på något enda sätt. Och vem bisittaren är har jag ingen aning om faktiskt.
Intressant med att du säger Atos. Det var precis det jag flummade om också lite. Västerbrovarvet med Myrström och Källen vid rodret "snodde" ju mycket från Gidde mer eller mindre rakt av och byggde egna varianter på samma koncept. Vet du vad som hände sedan med denna? Jag har inte sett någon i livet faktiskt. Minns du om hon också var spantlös eller hade hon sågade spant "som vanligt"?
Nov 10, 2013
Lasse Knöppel
Här kommer några färgbilder på Atos-båten. Kommer inte ihåg om den hade spant.
Nov 11, 2013
Mathias Strömberg
Hakade upp mig på Gar wooden lite, kolla däckribbens avslutning mot mittfisk ( rundning ), den ser väldigt hög ut på närbilden, är ni säkra på att det är en 22?.
Instrumenteringen och tilläggs instrument nära styrstam är ju inte direkt Gar woods normala lösning eftersom dom alltid hade 5 st samlade instrument i tavla, även utseendet på instrument panelen med en symbol centrum överkant som inte är Gar Wood.
Elektriska hornet sitter alltid under däck på samma ställe?, ville bara röra om lite mer.............
Nov 11, 2013
Lasse Knöppel
Här kommer några färgbilder på Gar Wood som Gert Kaiser brukade.
Nov 11, 2013
Lasse Knöppel
Här kommer några bilder till. Den vita är fotograferad vid Bosse Hellbergs varv i Åkersberga.
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
Mathias - håller med om höjden i förskeppet - ser mer 24 ut än 22. Men mittfiskens rundning är OK på 22-orna. Och runda instrumentet fanns att få som "Tillbehör" om man valde Gray-maskin. Men de färgbilder du lade in LAsse är inte samma båt som de svartvita. Dessa är på en mindre Garre. Typ 18-fotare. Ser ut som det är Soft nose på den - då är det troligen Zarah Leanders gamla som Gert köpte av Bosse Hellberg i Österskär.
Fasen - detta blir ju bara mer och mer spännande... :)
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
Underbara färgbilder på Atosen. Var det er egen familjebåt? Undrar var 17 den tog vägen sedan? Är ju bra mycket unikare än en Essbåt... Hade den något namn föresten?
Nov 11, 2013
Lasse Knöppel
Det blir en till. Kvällens fråga: Vad är detta för något? Plastskrov med trädäck, akterdäck med motorluckor och extra sittbrunn längst bak, också med luckor. Framrutan med glasfiberram är skjutbar i spår på fördäck.
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
Den vita - vad 17 är det för båt? Gar Wood-beslag men ett helt "fel" däck. Det är något ombyggt på något sätt. Mathias - vad ser du som inte jag ser? Lasse - var detta också Gerts båt?
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
tokballt med en bild på en av Fisksätras mer unika båtar. Har en broschyr på den någonstans. En av deras unika båtar i brytningegn mellan plast och trä.
Nov 11, 2013
Mathias Strömberg
Det finns mer små detaljer som gör att det kan vara en 24 /25 fotare dom hade väl en lite special serie på 25 fot också under ett par år.
Den lilla vita som är helt fel renoverad men ändå super läcker är inte heller en Gar utan snarare en amerikaniserad Forslund från 40-talet.
Väldigt kul med dessa nya bilder, gärna mer.............
Nov 11, 2013
Mathias Strömberg
Är inte den vita en Century?
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
Den vida "Gar Wooden" skulle kunna vara den Essbåt som idag heter Fenix. Vitmålat furuskrov. Den blev av med ett däck på 1980-talet. Skulle kunna vara denna som nu fått tillbaka sitt riktiga däck. Det kucklades mycket uppe hos Bosse Hellberg på 1960-talet. Kolla bara på Miss Gar Wood som byggdes om vid bryggan där bara hux flux. Från coupé till runabout.
Undrar bara vilken Garre som fick släppa till customrutan till denna hybrid?
Nov 11, 2013
Lasse Knöppel
Enligt Gert hade Zarah Leander ägt den på färgbilderna, det är den enda Gar Wood som jag kommer ihåg att Gert körde med. Han hade åtminstone en till, coupe köpt i Norrtäljetrakten, om jag minns rätt, som han tog beslagen från och sedan sålde. Men också Century Coronado ... var det en ´59:a? 18-fots Garwooden och Centuryn hade han samtidigt. Ägde han verkligen båten med tuta på fördäck? Står det verkligen "Gar Wood" på fotplattan (bilden där Gert sitter på sittbrunnskanten)?
Nov 11, 2013
Mathias Strömberg
Stämmer med den vita att den inte är amerikansk, börjar bli lite nödig på¨den sk 22 fots Gar Wooden, kan det vara nått annat mycket ballare, börjar krypa i kroppen, nått stämmer inte till 100%.
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
Det är en Gar Wood. Men sedan vad det var för gummi i plattorna är svårare att säga. Chris hade aldrig den rundade mittfisken. Coronadon var den båt som Harry Lindqvist tog hem 1957 och som Gert sedan sålda. Satt väl en Hemi i den? En underbart ball båt som också försvunnit...
Men vi är överens om färgbildsbåten. Zarahs alltså. Men resten är ju bara frågetecken. Ska leta upp bilderna på 22:an som finns kvar och räkna bord i stäven... Så vet vi om det är 22 eller något större.
Men en coupé till? Nu blir jag lite snurrig. I så fall finns det ju en okänd coupé utöver Miss Gar Wood som kom från Nyköping och Örjan II som fortfarande är helt original. Vad kan detta vara för båt månne?
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
Century? Håller mer på din Forslundsteori Mathias. Alltså den lilla Essbåten
Nov 11, 2013
Lasse Knöppel
Fisksätran hette Fegatto Special. Atosen som var familjebåt, ersattes av Fegatton, som senare kompletterades med en ´55 21" Capri som hade både tutor och en Ivalite på fördäck. Fegatton och Caprin byttes i nästa steg mot en ny ´67 23" Lancer. Fegatton var ju byggd i plastepokens begynnelse, den hade uppträtt konstigt innan inbytet skedde. Det visade sig att skrovet nästan var av, kommer ihåg att blev lite palaver om det.
Nov 11, 2013
Mathias Strömberg
ÖÖÖHHH vilken coupe till vi har väl bara diskuterat denna tre brunnars Gar ??
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
Utan att vara dryg - låt mig säga Figatto... :)
Caprin - var det en av de som tidigare gick i Österskär?
Detta var tok-kul LAsse. Vet du vart Atosen tog vägen?
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
MAthias - LAsse berättade om en coupé också i ett tidigare inlägg... :) Här händer det mycket i svängarna...
Nov 11, 2013
Mathias Strömberg
Hittade inte det inlägget..... men den vita tror jag nu är en hottad Atos båt, kolla brunnens utformning och storlek, beslagen, plattan över stäven, rätt va????
Nov 11, 2013
Mathias Strömberg
Räknade bordgångar och det verkar stämma med en 22 fotare men dom kan vara lite bredare och då blir den högre......
Nov 11, 2013
Lasse Knöppel
Atosen kallades bara... Atosen. Tror jag har en bild under pågående mek i motorrummet där man kanske ser om det är spantat . Gerts 19" hette `Peter`, efter han son. Pappa döpte då Fegatton.... hmm... Figatton till `Lasse och Birgitta`efter mej och min syster. Namnskylten var väldigt lång. Vet inte vart Atosen tog vägen. Caprin köptes och byttes in hos Bosse Hellberg. Var inte Coronadon en ´59:a, ´57:an hade väl inga portholes i C-stolpen. Jag vet inte vem Century-Ess-Atosen tillhörde. Vet ej vart Atos-båten tog vägen. Får nog lov att gå igenom lite pärmar med svart-vita neg som ligger någonstans, där finns mer bilder.
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
Nov 11, 2013
Anders Værnéus
Men så hade vi Chrissen ju - 17-fotaren - som du trodde Owe F satt i. Vilken kan det vara? Har du ngn koll på den andre mannen Lasse?
Nov 11, 2013
Lasse Knöppel
17-fotaren Ninne..... vet inte vem som ägde den. Jag har alltid trott att det var en yngre och rundare Owe som sitter där bakom ratten.
Kul med annonsen på Coronadon.... en ´59:a precis som jag trodde. ´57 har annan hardtop. Eller har jag fel?
"Andre mannen" har jag alltid trott ägde den där fräna båten som Gert sitter och ler i, samma som lägger ut från bryggan på Biskopsudden. Finns det inte någon i livet som har bättre minne från femtiotalet?
Nov 12, 2013
Anders Værnéus
Återkommer om Centuryn på torsdag Lasse. Här har du i alla fall lite bilder på den stor-Gar Wood som Gert hade och som på dina bilder har KSSS-emblemen i fören. Om det nu är den alltså... ;)
Nov 12, 2013
Johan Hansson
Kan aldrig få nog av ATOS-bilder.....
Och den där ATOS-broschyren hade varit kul att se.
Nov 12, 2013
Johan Hansson
@ Anders W
Du skriver:
"Intressant med att du säger Atos. Det var precis det jag flummade om också lite. Västerbrovarvet med Myrström och Källen vid rodret "snodde" ju mycket från Gidde mer eller mindre rakt av och byggde egna varianter på samma koncept."
Kan det inte ha varit så att Forslund faktiskt ritade en hel av det som byggdes på Västerbrovarvet, och därav likheterna?
Han har ju bevisligen ritat min Västerbro-byggda båt.
Nov 12, 2013
Johan Wahlgren
Vilka otroligt fina bilder!! Så roligt att se sommarutflykten i Atos båten när smörgåsen äts ombord och saften drick i det som fanns tillgängligt, "lunchlådan" blev det :)
Nov 12, 2013
Johan Wahlgren
....och fotografen finns med som reflex i det stora fina instrumentet :) Alla ska va med!
Nov 12, 2013
Lasse Knöppel
Nov 13, 2013
Lasse Knöppel
Nov 13, 2013
Anders Værnéus
Nov 13, 2013
Anders Værnéus
Ang GW 22' - instrumentpanelen gjordes en ny under renoveringen vilken anpassades till de modernare instrument som ägaren valde att montera. Ratten är en originalratt som hittades till båten. Dvs den ratt som finns på dina bilder är inte den rätta utan är bytt redan då. Stäven stämmer nog och beslagen på däck likasåDet som jag tycker förbryllar lite kan vara de främre ventilatorerna på mellanläget - de ser lite större ut på dina bilder. Men det kan vara skuggan som luras...
Som sagt - spännande detta. För vi vet att det fanns två 22'or i Sverige. Och historiken på den (kända) som finns kvar är inte helt vattentät.
Nov 14, 2013
Anders Værnéus
Visst var det 1959 Lasse, som Coronadon kom till Sverige. Hittade tidningen som jag skulle leta efter och med den bilden och det årtalet så är det bara för mig att sträcka händer och ge mig. Så då var ytterligare en sak avbockad... ;)
Nov 14, 2013
Anders Værnéus
Lite Figatto Special i retur från dig. Stod visst utställd på Ostermans 1959. Kul. Men var den så dålig att det blev skrot av den sedan?
Nov 14, 2013
Lasse Knöppel
Vilken härlig fartbild på Coronadon! Väldigt kul att se utställningsbilden på Figatton, kommer ihåg att det gick en till Figatto Special som vi brukade se i trakten av Vaxholm. Den hade en taksökare monterad ovanför framrutan. Den tecknade bilden är ju helt fantastisk! Vår båt byttes in hos Bosse Hellberg, vet ej vad som hände med den. Han kanske kommer ihåg, Enligt uppgift höll den på att gå av. Sista säsongen vi åkte med den skedde två tillbud. Vid genomgång av kraftiga svall (i fart) kastades den upp på sidan, första gången lossnade bakre däcksluckorna som fick bärgas ur vattnet efteråt. Pappa var ensam, lyckades hålla sig kvar i båten. Detta hände en gång till, men mycket mildare. Läbbigt!
Nov 14, 2013