Tändstift

Hej

Är det någon som vet vilka tändstift det ska sitta i en Penta BB50? Det satt Champion UV-8 i den men jag vet inte om dom är rätt och jag kan inte hitta var man köper dom. Några ideér??

Björn

  • Mattias Karlsson

    Hittar ingenting vettigt om dessa stift, möjligen kan jag "crossa" detta imorgon på kneget.

    Skulle kunna tänka mig att NGK B6S skulle kunna funka. Vad jag har förstått efter lite skruvandes i dessa är att de är baserade på B4B-block och inte B16...

    I orginal handboken till denna motor heter stiften endast 5250BB -ingen vidare spec utan ett gamalt pentanummer. Man bör ju ha i beaktning att när dessa motorer byggdes så var det som kom ur pumparna någonstans kring 70-80 oktan o snurrorna rejält lågkompade jämfört med dagens maskiner o soppan idag är en helt annan.

  • Björn Magnusson

    Tack för att du försökte. Men jag har hittat ett fel stiften heter UY-6 jag har sett fel när jag skrev mitt inlägg. Tack för info om Pentas stift nummer det ska jag kolla med Volvo Penta och se vad som kan göras. Och även B16 är fel har jag fått veta idag det är som du säger B4B baserat. 

  • Magnus Kaplan

    Skriv och fråga här på: Svenska Volvo PV-klubben. Där finns en enorm kunskapsbank.

    http://volvopvlv.egetforum.se/index.html?sid=293ad1f27d21bdb3fa1eea...

  • Anders Welén

    Enligt den tabell jag lade upp här (http://swedishclassicboats.ning.com/profiles/blogs/taendstift-1) skall BOSCH U 225 T 3 (10mm) eller W225 T 3 (14mm) passa BB50.

  • Lasse Knöppel

    UY-6 är ett Champion-stift. I NGK:s "vintagekatalog" finns UY-6 med men saknar hänvisning. Meddela gärn om du hittat ett ersättningsstift som stämmer.

  • Björn Magnusson

    Jag har hittat Instruktionsboken till b4b motorn om någon är intresserad, ska bara scanna den först. 

    Motorn finns i tre varianter med två olika tändstifts storlekar skiljer gör också förgasare och fördelare. Även kompression ändra med de tre motortyperna

    10 mm tändstift som passar är Bosch U 175 T3, AC 104, Auto-Lite P-6, Champion UY-6. Och 14 mm stift är Bosch W 175 T4, AC 44 com, Auto-Lite A7 eller Champion J7. Nu kommer frågan vad skiljer mellan b4b och BB50. Är det någon som har en instruktionsbok för BB50?